04 lipca 2022
press release 04 lipca 2022

Zmiany w VIDEO BROTHERS MUSIC. Tomasz Oreł prezesem i udziałowcem. Własne studio muzyczne i nowi artyści.

Wyspecjalizowana agencja cyfrowej dystrybucji muzycznej skupiona na ochronie oraz monetyzacji treści profesjonalnych i półprofesjonalnych artystów w internecie od lipca z nowym prezesem. Do sieci dołączyły m.in. zespoły Big Cyc, Hunter, Czarno-Czarni oraz wytwórnia Aloha Entertainment.

VIDEO BROTHERS MUSIC – to sieć partnerska twórców muzyki oraz podcastów w internecie i najmłodszy podmiot w Polsce wśród cyfrowych dystrybutorów muzycznych. Spółka debiutująca na rynku w zeszłym roku dedykowana jest artystom zawodowym i pretendującym. Agencja wspiera również stacje radiowe, wytwórnie oraz twórców podcastów, dla których priorytetem jest działalność w internecie i osiąganie jak największych zasięgów.

Firma po roku działalności zrzesza ponad 100 kanałów YouTube i obejmuje ochroną 28 tysięcy utworów, które w czerwcu 2022 r. odnotowały łącznie 40 101 119 odtworzeń w ramach platform wideo (w tym YouTube, TikTok, CDA, Facebook) oraz serwisów streamingowych audio (m.in. Spotify, iTunes, Apple Music, Deezer, Amazon czy Tidal). Liczba stałych subskrybentów tylko w obszarze kanałów YouTube zrzeszonych z Video Brothers Music przekroczyła 8 milionów.

 

NOWY PREZES I UDZIAŁOWIEC SPÓŁKI

Dotychczasowy szef muzyczny Video Brothers Music – Tomasz Oreł, objął 20% udziałów spółki i od lipca został powołany na Prezesa Zarządu w miejsce Łukasza Skalika, który pozostanie większościowym udziałowcem oraz Członkiem Zarządu spółki.

Kończymy okres inkubacji Video Brothers Music. Tomek przez ponad 5 lat aktywnie wspierał tworzenie i rozwój Video Brothers, z którego w ostatnich latach wyodrębniliśmy naszą spółkę muzyczną. Można powiedzieć, że wypracował to stanowisko swoim talentem i pasją do dźwięku. Ma dopiero 25 lat, dlatego wierzę, że najlepsze dopiero przed nim – mówi Łukasz Skalik, ustępujący prezes – Tomkowi życzę powodzenia w wykonywaniu funkcji i dalszym rozwijaniu naszej działalności muzycznej.

Tomasz Oreł przejmie pełną opiekę nad ekipą agencji oraz jej podwykonawcami. Zajmie się też planowaną rekrutacją i poszerzeniem zespołu. Będzie odpowiadał za kontakty z partnerami oraz aspekty techniczne. Skoordynuje produkcję kolejnych teledysków, muzyki i podcastów.

– Naszym celem biznesowym niezmiennie pozostanie rola muzycznego huba pomiędzy platformami opartymi na wideo oraz tymi stricte muzycznymi, umożliwiającymi odsłuch treści, w tym również podcastów w internecie – mówi Tomasz Oreł, nowy prezes Video Brothers Music – Wprowadzamy autorów podcastów na YouTube i jednocześnie ułatwiamy internetowym twórcom muzycznym z YouTube zaistnienie w serwisach streamingu audio. Jesteśmy łącznikiem między tymi obszarami cyfrowej dystrybucji treści i działamy na ich styku – dodaje.

Urodzony w 1997 roku w Zabrzu – Tomasz Oreł jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej na Akademii Muzycznej w Katowicach. Prywatnie – muzyk (klarnecista). Zawodowo – realizator dźwięku oraz certyfikowany specjalista YouTube w zakresie dystrybucji i ochrony treści audiowizualnych w internecie. Na scenie muzycznej współpracował m.in. z Orkiestrą im. Arcyksiężnej Marii Krystyny Habsburg oraz zespołem kameralnym „Fortis Quartet”. Jest laureatem nagrody „Golden Sardana” w ramach Barcelona International Festival (2018).

 

NOWI PARTNERZY VIDEO BROTHERS MUSIC

Agencja w ostatnim czasie pozyskała do współpracy profesjonalne i znane z polskiej sceny muzycznej zespoły, takie jak Big Cyc, Hunter, Czesław Mozil, Czarno-Czarni czy Happysad. Grono partnerów agencyjnych zasiliła wytwórnia muzyczna Aloha Entertainment z całym katalogiem jej artystów. Z kolei wśród twórców podcastów na uwagę zasługuje program Jak Się Starzeć Bez Godności (autorstwa Magdy Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej). Stałym partnerem jest też Artur Orzech – znany komentator Eurowizji oraz Bartosz „Bazok” Zelek – gitarzysta i muzyk sesyjny kojarzony z Patronite.

 

NOWE BIURO I STUDIO NA ŚLĄSKU

Firma inwestuje we własną infrastrukturę. W centrum Gliwic powstaje biuro wraz z zapleczem multimedialnym przeznaczonym dla partnerów Video Brothers Music, w skład którego wchodzi m.in. studio dźwiękowe z reżyserką do profesjonalnych nagrań lektorskich, mini-studio z systemem oświetleniowym i green boxem oraz stanowiska montażowe do renderingów w czasie rzeczywistym.

– Inwestujemy w Gliwice z uwagi na dominująca ilość naszych partnerów muzycznych pochodzących z południa Polski, w tym największą z rejonu Górnego Śląska – wyjaśnia Tomasz Oreł, prezes zarządu – Jednocześnie w stolicy działa siedziba spółki oraz dotychczasowe zaplecze produkcyjne.

W Warszawie firma zrzesza kilka mniejszych studiów lektorskich, z którymi posiada wypracowany stały system współpracy oraz częściowo wynajmuje zaplecze produkcyjne, w którym powstają m.in. własne podcasty, teledyski i sesje muzyczne. Świadczenia te dla partnerów Video Brothers Music wykonywane są w całości bezpłatnie, również w zakresie opracowania audiodeskrypcji, animowanych odsłuchów albumów, rekonstrukcji wizualnej, transmisji na żywo i innych.

 

TREŚCI VIDEO BROTHERS MUSIC NA NOŚNIKACH TRADYCYJNYCH

Firma działa również w segmencie dystrybucji fizycznej. We współpracy z Magic Records wydała niedawno płytę CD z popularnymi utworami z kanału dziecięcego „URWISOWO”. Jej autorskie piosenki znalazły się też na krążku „Hity z sieci dla dzieci” wydawnictwa Magic Kids. Z kolei wraz z platformą Virtualo – wydana została w wersji drukowanej powieść „TOSKA” autorstwa znanego twórcy podcastów Grzegorza „Dakanna” Barańskiego, dostępna również jako audiobook i w wersji cyfrowej. Wszystkie pozycje można nabyć w sieci salonów Empik i na platformie Empik Go.

 

KORZYSTNA UMOWA Z YOUTUBE I ZWIĘKSZENIE PRZYCHODÓW

W zeszłym roku Video Brothers Music podpisało aneks do umowy partnerskiej na wielokanałową sieć partnerską z YouTube, gwarantujący lepsze zarobki z reklam. Z kolei w kwietniu tego roku firma przeszła z powodzeniem certyfikację w ramach YouTube Music SRAV, uzyskując najwyższy poziom.

– Osiągnięcie maksymalnego progu „A” w ramach certyfikacji SRAV, pozwoliło nam uzyskać najwyższe warunki podziału przychodów z reklam, jakie YouTube oferuje swoim globalnym partnerom. Wpłynęło to korzystnie na wyniki finansowe Video Brothers Music widoczne w II kwartale – wyjaśnia Tomasz Oreł, prezes firmy

Dodatkowo wszyscy członkowie ekipy Video Brothers Music zdali egzamin YouTube Certified, a co za tym idzie spółka uzyskała prawo używania oznaczenia oficjalnego partnera YouTube w Polsce i może korzystać z bezpośredniej formy kontaktu z pracownikami YouTube.

– Rok 2021 zakończyliśmy na dużym plusie. Video Brothers Music osiągnęło wpływy na poziomie 1,67 mln złotych, co zważywszy na dopiero rok naszej obecności na rynku, daje bardzo optymistyczną prognozę – mówi Łukasz Skalik, ustępujący z funkcji prezesa – Biorąc pod uwagę sprzyjające obecnie czynniki, w tym lepsze warunki uzyskane ze strony YouTube, spodziewamy się poprawy rentowności – dodaje.

Zobacz inne
Scroll Przewiń w dół