07 maja 2023
press release 07 maja 2023

Nowi artyści i podcasterzy VIDEO BROTHERS MUSIC. Wykorzystanie AI w pracach agencji.

Ponad 48 nowych kanałów muzycznych oraz twórców podcastowych związało się z Video Brothers Music w 2022 roku. Wśród nich m.in. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Marcin Meller, Łukasz Drapała i inni. W planach poszerzenie dystrybucji cyfrowej oraz wsparcie sztucznej inteligencji w pracach agencji.

VIDEO BROTHERS MUSIC – to cyfrowy dystrybutor muzyczny, agencja wyspecjalizowana w monetyzacji treści audio w internecie. Firma posiada aktywne umowy z kluczowymi platformami streamingu audio, w tym certyfikację YouTube jako sieć wielokanałowa (MCN) z najwyższymi oferowanymi przez YouTube stawkami reklamowymi (SRAV-A).

Pełnimy rolę muzycznego hub-a pomiędzy platformami opartymi na wideo oraz tymi stricte muzycznymi, umożliwiającymi odsłuch treści w internecie – wyjaśnia Tomasz Oreł, prezes i udziałowiec Video Brothers Music – Wprowadzamy autorów podcastów na YouTube i jednocześnie ułatwiamy internetowym twórcom muzycznym z YouTube zaistnienie w serwisach streamingu audio. Jesteśmy łącznikiem między tymi obszarami cyfrowej dystrybucji treści i działamy na ich styku.

 

DYNAMICZNY ROZWÓJ

Strategia obrana przez firmę sprawdza się. Pokazują to parametry zasięgowe oraz wyniki finansowe za rok 2022 – obrót Video Brothers Music wyniósł 1 906 457,08 zł, z kolei zysk netto 430 928,01 zł. W ciągu jednego roku w agencji przybyło 48 kanałów YouTube (wzrost z 87 w 2021 do 135 na koniec 2022). Zwiększyła się też liczba partnerów, którzy wybrali obsługę wyłącznie streamingową przy dystrybucji muzyki i podcastów w internecie z wyłączeniem YouTube (+15 umów).

Wśród kluczowych nowych partnerów Video Brothers Music na uwagę zasługuje nawiązanie wyłącznej współpracy w zakresie obsługi katalogu Fundacji WOŚP na YouTube, w tym jednego z największych kanałów na polskim rynku muzycznym – KręciołaTV z koncertami Pol’and’Rock Festival.

Ponadto w 2022 agencja podpisała umowy o ochronie i monetyzacji treści na oficjalnych kanałach zespołów Happysad, Chemia, Proletaryat, Big Cyc, Hunter, Leszcze, Romantycy, a także artystów solowych jak Łukasz Drapała, Mirek Bieliński.

Rok 2022 był obfity w popularyzujące się coraz mocniej podcasty, które od początku istnienia Video Brothers Music stanowiły jej priorytet. Agencja wspiera w tym zakresie m.in. Marcina Mellera (Drugie Śniadanie Mellera), Macieja Samcika (Subiektywnie o Finansach), Mateusza Grzeszczuka (Podróż bez Paszportu), czy Tomasza Raczka.

– Wzrośliśmy przychodowo, jednocześnie notując mniejszy zysk netto przez poczynione w zeszłym roku inwestycje, w tym zakup licencji oraz profesjonalne studio muzyczne zlokalizowane w centrum Gliwic, w którym znajduje się m.in. pomieszczenie dźwiękowe z reżyserką do nagrań lektorskich, mini studio z systemem oświetleniowym i green boxem oraz stanowiska montażowe do szybkiego renderowania – wyjaśnia Łukasz Skalik, członek zarządu i współwłaściciel Video Brothers Music – W ten sposób zwiększyliśmy potencjał produkcyjny pod kątem opracowania teledysków, odsłuchów albumów, karaoke, masteringów i audiobooków dla naszych klientów.

W Gliwicach pracuje część zespołu spółki, w tym mianowany w zeszłym roku prezes – Tomasz Oreł.

– O śląskiej lokalizacji przesądziły liczby. Aż 35% ruchu w naszej sieci generują artyści i podcasterzy pochodzący z południa Polski. Chcieliśmy być bliżej naszych partnerów – mówi Tomasz Oreł – Jednocześnie w stolicy działa dotychczasowe zaplecze produkcyjne oraz siedziba spółki.

 

DALSZE PLANY

W planach na 2023 rok spółka stawia przede wszystkim na zwiększenie liczby partnerów muzycznych w obszarze streamingu audio. Już teraz wpływy z serwisów bazujących wyłącznie na dźwięku stanowią 20% finansów Video Brothers Music i w tym obszarze notuje największą dynamikę wzrostu.

– Działamy prężnie, aby twórców YouTube wprowadzić na platformy podcastowe, gdzie mogą pozyskać nowych widzów i przyciągnąć ich do swoich kanałów. Widać to na przykładzie treści Marcina Mellera. W drugą stronę – namawiamy naszych partnerów wyspecjalizowanych w treściach audio, aby aktywizowali swoją działalność na YouTube, czego przykładem jest sukces kanału „Podróż bez Paszportu” – wyjaśnia prezes Tomasz Oreł.

– W zakresie cyfrowej dystrybucji muzyki świadczymy solidne 360° – od produkcji, przez wydawanie treści, promocję, na ochronie i monetyzacji kończąc. Naszym najsilniejszym ogniwem jest jednak YouTube, który pozostaje kluczowym obszarem naszych działań – zapewnia Łukasz Skalik.

– Jednym z kierunków dalszego rozwoju naszej agencji jest wykorzystanie sztucznej inteligencji i głębokich sieci neuronowych w domenie dźwięku. Z podziwem obserwujemy możliwości wsparcia codziennej pracy, w tym również opracowania treści audiowizualnych, przez narzędzia AI. Postęp i badania w tej dziedzinie są imponujące – dodaje Tomasz Oreł.

 

PREZENTACJA VIDEO BROTHERS MUSIC:

YouTube video
Copyright © VIDEO BROTHERS MUSIC. All rights reserved.
Zobacz inne
Scroll Przewiń w dół

COOKIES - na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem