15 stycznia 2022
opinia 15 stycznia 2022

Najważniejsze trendy w branży muzyki i podcastów

Czy ostatnie 12 miesięcy to był złoty okres dla projektów radiowych w internecie i osób tworzących podcasty? Jak kształtuje się cyfrowa dystrybucja muzyczna w Polsce? Portal Wirtualne Media poprosił osoby mające styczność z rynkiem audio w sieci, by wymieniły najważniejsze wydarzenia oraz wskazały trendy i wyzwania na 2022. W podsumowaniu nie mogło zabraknąć szefa muzycznego Video Brothers Music – Tomasza Oreła

Całość artykułu dostępna pod adresem: https://wirtualnemedia.pl/artykul/radio-internetowe-podcasty-podsumowanie-2021-prognozy-trendy-2022

 

WYDARZENIE ROKU

Ten rok należał do młodej fali w polskiej muzyce. Na czele ląduje Mata (pierwszy polski artysta na liście Billboardu) z rekordową liczbą 100 milionów odtworzeń „Młodego Matczaka” na Spotify, w niecałą godzinę od premiery albumu. Dzień później zagrał koncert dla 40 tysięcy fanów – to dobitnie pokazuje jaką rolę odgrywa streaming muzyki w branży. Tym liczbom nierzadko towarzyszą lokowania produktów czy marek – warto dostrzec ich kreatywne formy wkomponowane w klipy artystów.

Muzyka w 2021 roku absolutnie zdominowała YouTube. Platforma wypłaciła ponad 4 miliardy dolarów przychodu dla przemysłu muzycznego, z czego ponad 30% pochodzi z treści wygenerowanych przez użytkowników. Obecnie notuje ponad 50 milionów subskrybentów Premium. YouTube Music jest niekwestionowanym liderem jako najszybciej rozwijająca się usługa subskrypcji muzyki. Idzie za tym wskaźnik NPS – w ciągu dwóch lat YouTube odnotował wzrost z 25 do 60 punktów (obok punktacji innych streamingowych gigantów: Spotify – 73, Amazon – 57, Apple – 45).

W ostatnim roku branża muzyczna wymagała odbudowy po kryzysie spowodowanym pandemią. Zrzeszeni z naszą agencją artyści otrzymali indywidualną pomoc w ramach monetyzacji swoich treści na platformach streamingowych, zarabiania na treściach UGC, realizowania koncertów online czy korzystania z alternatywnych form generowania przychodu. Oprócz formatów reklamowych, na YouTube mamy więcej pól generujących przychody: wspieranie kanału, sprzedaż biletów, czat sponsorowany itp. Największą uwagę skupiamy jednak na ochronie praw autorskich oraz monetyzacji kopii w internecie na rzecz artystów. W efekcie tych działań nasi partnerzy zwiększyli 3-krotnie zarobki pochodzące z internetu, co przełożyło się również na promocję ich działalności artystycznej w off-line.

 

NAJWAŻNIEJSZE TRENDY UBIEGŁEGO ROKU

Przede wszystkim nasycenie rynku przez niezależnych artystów. Straty odczuwają czołowe wytwórnie fonograficzne, w szczególności przez nieatrakcyjny i niepasujący do współczesnych standardów zakres świadczeń. Na pierwszym miejscu pozostaje artysta, stąd majorsi zmuszeni będą do rewizji swoich modeli biznesowych. Jako agencja pozyskaliśmy 50 nowych twórców. Wielu z nich preferuje karierę na własnych zasadach. Równolegle wzrasta świadomość muzyków w zakresie dystrybucji treści muzycznych oraz wiedzy z zakresu praw autorskich.

Ten rok należał do streamingu muzyki. Już w pierwszym kwartale liczba subskrybentów z całego świata w tym segmencie przekroczyła 487 milionów. Szacuje się, że do 2025 roku wpływy z tego obszaru przekroczą 21 miliardów dolarów rocznie. Nasz rynek notuje najbardziej dynamiczne przyrosty – Polacy spędzają o 230% więcej czasu na słuchaniu muzyki korzystając z płatnych platform streamingowych, na które poświęcają 23 godziny tygodniowo. Dobrze mają się również podcasty. Na Spotify mamy do dyspozycji ponad 1,5 miliona produkcji tego typu, a sami podcasterzy – dotarcie do 160 rynków na świecie. Warto zwrócić uwagę, że przy nadal skromnej możliwości monetyzacji podcastów na topowych platformach (głównie lokowanie produktów i dodawanie spotów przez autorów), YouTube jako jedyny obecnie oferuje program partnerski umożliwiający generowanie przychodów z reklam.

Warto wspomnieć też o porażkach. YouTube zalała fala nadużyć systemu Content ID w postaci fałszywych roszczeń do muzyki oraz przejmowania kanałów z wykorzystaniem nieistniejących brandów czy kampanii reklamowych. W efekcie Google stosuje dość surową politykę pod kątem naruszeń oraz wytycznych dla twórców.

Negatywnym trendem jest „tworzenie” muzyki przez youtuberów. Wystarczy spojrzeć na kartę trendujących wideo na YouTube, aby szybko dojść do wniosku, że z każdego youtubera można zrobić “muzyka”. W efekcie – w lipcu zarząd ZPAV zaktualizował regulamin pod kątem wydań singli w formie cyfrowej podnosząc progi wyróżnień (złoto – 50 tys. zł., platyna – 100 tys zł., diament – 500 tys. zł.). Jest to wymowny krok mający na celu podniesienie rangi przyznawanych nagród, niestety ze szkodą dla mniejszych artystów.

 

PRZEWIDYWANE TRENDY NA ROK 2022

YouTube Music będzie numerem jeden wśród platform streamingu audio. Badania pokazują, że 8 na 10 użytkowników uznaje YouTube jako jedno z najlepszych źródeł odkrywania muzyki, przy czym ponad 2 miliardy ludzi ogląda przynajmniej jeden teledysk miesięcznie. YouTube posiada niezastąpiony ekosystem dla użytkowników – od odkrycia zespołu do kupienia biletu na koncert. Platforma agreguje ponad 400 tysięcy oficjalnych kanałów artystów z pełną dyskografią, z czego 25% z nich osiągnęło minimum milion wyświetleń w ciągu ostatniego roku.

Konsumpcja cyfrowa muzyki będzie opierać się głównie na odkrywaniu treści dla użytkowników przez algorytmy platform streamingowych. Mowa o dopasowanych listach odtwarzania, proponowanych i rekomendowanych treściach, nowościach czy polecanych alternatywnych twórców. Każda aplikacja magazynuje tony danych, dzięki którym muzyka dopasowana do odbiorcy jest bardziej trafna. W naszej sieci stworzyliśmy dedykowany system playlist, składanek oraz stale produkujemy odsłuchy albumów na YouTube, aby dopasować się do preferencji odbiorców – tym samym zwiększać zasięgi i zarobki partnerów.

Ten rok przyniesie duże wzrosty dla muzyków z tytułu alternatywnych źródeł monetyzacji – spoza obszaru działalności koncertowej. Pandemia doskonale pokazała, że istotne jest nieszablonowe myślenie i wsłuchanie się w obecne potrzeby rynkowe. Odbiorcy pragną być bliżej ze swoimi ulubionymi artystami, budować więź poprzez transmisje na YouTube czy Instagramie. Dzięki temu chętniej wspierają artystów z merchu, kupowania biletów na wydarzenia online, bezpośredniego wsparcia finansowego czy stałej aktywności w obszarze streamingu muzyki. Video Brothers Music wprowadza muzyków w te segmenty, aby umacniać ich pozycję w internecie.

 

WPŁYW PANDEMII NA BRANŻĘ MUZYCZNĄ

Nokaut platform streamingowych w stronę polskich stacji radiowych. Idą za tym wszelkie liczby z zakresu aktywności oraz zaangażowania odbiorców. Globalny trend jest bezsprzeczny – internet wygrywa. Polskie rozgłośnie stanęły przed kolejnym problemem – wzrost wymaganego udziału polskiej muzyki w czasie antenowym. Po drugiej stronie mamy media crowdfundingowe, których fundusze kurczą się na rzecz zmniejszonej aktywności w sektorze finansowania społecznościowego.

Transformacjom uległy tendencje słuchaczy – coraz chętniej wybierana jest nieznana, alternatywna muzyka jak i artyści. Obecnie wśród nurtów muzycznych znajdziemy ponad 300 różnych gatunków. Zaangażowanie fanów zostało rozproszone na pozostałe formy audio-wideo, takie jak krótkie filmy czy relacje.

Wskutek ewolucji rynku, muzycy zwiększyli ilość współprac między sobą – nastąpiła globalizacja w tym obszarze. Przełamane zostały kolejne bariery celem zwiększenia grona odbiorców poprzez crossovery. Zanotowaliśmy spadek produkcji albumów na rzecz wydań singli i towarzyszących im działaniom promocyjno-kampanijnym.

 

NAJWIĘKSZE WYZWANIE NA 2022 ROK

Po pierwsze – marginalizacja wydań fizycznych albumów na rzecz dystrybucji cyfrowej. W ostatnich latach liczba sprzedanych płyt spadła o około 25% – niewiele wskazuje na odwrót tej tendencji.

Po drugie – rozwój konkurencyjnego modelu biznesowego dla dystrybucji cyfrowej, czyli system oparty na protokole blockchain. Głównymi celami technologii jest integralność, trwałość, bezpieczeństwo oraz transparentność udostępnianych danych przez wszystkie ogniwa w procesie dystrybucji muzyki w internecie, tym samym ulepszonej formy rozliczania należnych zarobków dla autorów. System ten będzie obejmował wytwórnie, wydawców, platformy oraz inne jednostki uczestniczące w procesie.

Zobacz inne
Scroll Przewiń w dół

COOKIES - na naszej stronie używamy technologii takich jak pliki cookie służące do przetwarzania danych osobowych w celu analizowania ruchu, spersonalizowania wyświetlanych reklam oraz treści. Ponieważ cenimy Twoją prywatność, prosimy Cię o pozwolenie na korzystanie z powyższych technologii. W każdej chwili możesz dobrowolnie wycofać swoją zgodę wchodząc w ustawienia przeglądarki lub opuszczając stronę.

Rozumiem